PINAR SU - Yaşam PınarımAnne sütü, emzirme dönemi ve su ihtiyacıPINAR SU - Yaşam Pınarım

Anne sütü, emzirme dönemi ve su ihtiyacı

Anne sütü doğadaki en saf, en mükemmel besindir. Anne sütünün yerini hiçbir şey dolduramaz. 9 ay 10 günlük gebelik döneminin ardından artık loğusa bir kadın vardır ve lohusalığın yanında emziren bir kadının ihtiyaçları değerlendirilmeli ve karşılanmalıdır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ay tek başına tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Bebeğe ilk 6 ay anne sütü dışında su dahi verilmemelidir. Anne sütünün miktarı ve kalitesi annenin yeterince sıvı alması ve dengeli beslenmesine bağlıdır.

Doğum sırasında plesenta sıvısı, bebek, plesenta ile beraber önemli ölçüde su kaybı olmaktadır. Annenin kaybettiği suyu yerine koyması kendi sağlığı için önemlidir.

Annenin anne sütü yapabilmesi için öncelikle emzirmeyi istemesi, sonra ise yeterli ve dengeli beslenerek yeterince su içmesi gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Doğum sonrası ilk 6 ayda günlük süt üretimi ortalama 600-800 gramdır. Altıncı aydan sonra ek gıdaya başlanınca bu miktar 400- 550 grama iner. Anne sütü içindeki tüm besin maddeleri vitaminler, mineraller su içerisinde çözünmüş haldedir. Yani sıvı bir besin olan anne sütünün temel bileşeni sudur. Bu yüzden de annenin emzirdiği süre boyunca en az 2-3 litre su içmesi bir zorunluluktur.

Su ihtiyacı belirlenirken kişinin harcadığı enerjinin 1,5 katı hesaplanır. Örneğin 2000 kilokalorinin 1,5 katı 3000 mililitredir. Yani 2000 kalori enerji harcayan bir kişi 3 litre suya gereksinim duyar. Emzirme döneminde annenin enerji harcaması ve metabolizma hızı önemli ölçüde arttığı için su ihtiyacı da normal dönemlere göre daha fazladır. Emzirme döneminde günlük su ihtiyacına ortalama 1 litre daha ilave edilmesi annenin su ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Gebelik ve emzirme döneminde enfeksiyonlara anne daha açıktır, buna karşın doktorlar daha seyrek ilaç önermektedirler. Bu sebeple bol su içerek özellikle idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarını önemek ve enfeksiyon başlamışsa daha az semptomla geçirmek mümkündür.

Özetle biz kadınların emzirme dönemi belki de hayatımızda en fazla su içmemiz gereken dönemidir. Emzirdiğiniz sürece elinizden suyu düşürmeyin, eksiksiz ve kaliteli beslenip yeterince su için.

Sağlıklı günler dilerim

Aysen ARICAN

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan'ın Diğer Makaleleri :

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan ile Suya Dair