PINAR SU - Yaşam PınarımBağışıklık Sistemi ve SuPINAR SU - Yaşam Pınarım

Bağışıklık Sistemi ve Su

Bağışıklık sistemi ve su ilişkisini iyi anlayarak sağlığımızı da korumak için önce bağışıklık sisteminin ne olduğunu çok iyi anlamak gerekli.

Tıbbi adıyla immün sistem (bağışıklık sistemi) insan vücudunu dış etkilere karşı özellikle de mikroplara karşı korumakla görevli bir sistemdir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında birçok hastalık kapınızı çalabilir. Bağışıklık sisteminin iki şekli vardır: Doğumsal ve kazanılmış bağışıklık.

Vücudumuzun savunucusu: Bağışıklık sistemi mekanizmaları

Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen, şaşırtıcı ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizmaları bulunur. Bağışıklık sistemi vücudu genelde halk arasında "mikrop" diye tanımlanan, enfeksiyonlara sebep olan mikrop, virüs, bakteri, mantar, bitki toksinleri ve parazit gibi mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur.

İnsan vücudu çevresinde bulunan çok sayıdaki bu zarar vericilerin saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraş verir. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla belirti vermeksizin baş eder. Mikroplarla baş edemediğimiz durumlarda da "hasta" oluruz.

Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu mikroorganizmaların vücuda girmelerini engellemek veya vücuda girdikleri takdirde girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir. Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar.

Barsakların düzenli çalışması bağışıklık sistemi için önemli

Özellikle mevsim geçişlerinde bahar aylarında birçok kişide halsizlik, güçsüzlük, yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikâyetler görülür. Bunun da en önemli nedeni bağışıklık sisteminin güçlendirilmemiş olması ve vücudu toksinlerden arındıran sistemlerin yeterli çalışmayışıdır. İnsan barsağında 500’den fazla faydalı bakteri bulunur. Barsak bakterilerinin önemli bir görevi sindirime ve emilime yardımcı olmaktır. Diğer önemli görevi ise zararlı mikroorganizmaları yok etmektir. Barsak bakterilerinin sayısında azalma, aralarındaki dengenin bozulması bağışıklık sisteminin de bozulmasına neden olur. Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücudun su kaybetmesi ve yeterince su içmeme, sebze ve meyve tüketiminin azlığı, fiziksel aktivitenin azlığı bağışıklık sisteminin zayıflamasında diğer önemli etmenlerdir.

Vücudun bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara karşı direnç göstermesi bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına bağlıdır. Özellikle kan dolaşımı ve lenfatik dolaşımda mikroorganizmalar ve vücuda dışarıdan alınan birçok zararlı maddeye karşı savunma görevini üstlenen bağışıklık hücreleri bulunur. Bu hücrelerin işlevlerini eksiksiz yerine getirmesi için metabolizmanın düzenli çalışması ve gereksinimlerinin eksiksiz karşılanması gereklidir.

Sağlıklı bir insanda bağışıklık sistemi güçlüdür ve enfeksiyon hastalıklarına sağlıklı kişilerde daha az rastlanır. Özellikle kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar sık görülür. Özellikle su miktarında azalmayla ve yetersiz beslenme sonucunda zayıflayan vücudun bağışıklık sistemi, mikroorganizmaların vücutta yok edilmeyip hastalıklara neden olmasına yol açar.

Barsakların düzenli hareketi ve güçlü bağışıklık sistemi için yeterince su şart

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için barsakların düzenli çalışması birinci şarttır. Vücuda zarar veren birçok toksinin atılması için yeterince su içilerek barsak hareketlerinin düzenli olması sağlanmalıdır.

Besinler ve kirli sularla alınan birçok mikroorganizma besin zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Besin zehirlenmesi durumunda ishal ve kusma ile vücuttan su ve elektrolit kaybı olmakta ve bağışıklık sistemi zayıflamaktadır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için;

  • Dolaşım sisteminin
  • Boşaltım sisteminin
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışması gereklidir.

Bunun için de vücudun hidrate olması yani vücudun su kaybetmemiş ve hücreler için gerekli suyun karşılanmış olması gereklidir.

Yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi, sindirim sonrası besin öğelerinin barsaklar yoluyla emilimi ve kan yoluyla taşınması ile metabolizma hareketlerinin sürekliliği metabolizmada suyun yeterince bulunması halinde sağlıklı bir şekilde yürüyebilir.

Metabolizma sonucu oluşan artık ve zararlı olan maddelerin böbrekler yoluyla dışarı atılması yine suyun varlığı ile mümkündür. Yeterince su içilmediği zaman boşaltım sistemi yeterince çalışamaz ve toksinler vücuda zarar verebilir ve bizi hasta edebilir.

Özetle güçlü bir bağışıklık sistemi için her gün en az 8-10 bardak su içmek gereklidir.

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan'ın Diğer Makaleleri :

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan ile Suya Dair