PINAR SU - Yaşam PınarımDetoks ve SuPINAR SU - Yaşam Pınarım

Detoks ve Su

Düzenli ve yeterli su içerek toksinlerden arınmak mümkün

Suyun vücuttaki temel işlevlerinden birisi vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlamaktır. Dolaşım sistemi sayesinde dokulara taşınan besin maddeleri hücrelerde kullanıldıktan sonra artık maddeler ya da toksin olarak adlandırılan maddeler oluşur. Bu maddeler yine dolaşım sistemi sayesinde böbrekler ya da barsaklar yoluyla vücuttan uzaklaştırılırlar. Toksinler vücutta bu şekilde oluşabildiği gibi dışarıdan solunum ya da sindirim yoluyla da vücuda alınabilirler. Hangi yolla vücuda girerse girsin toksinlerin vücutta fazla miktarda birikmesi sağlığın bozulmasına yol açar. Vücuttaki toksik maddelerin yani toksinlerin uzaklaştırılması için suya ihtiyaç vardır, çünkü dolaşım ve boşaltım sistemi ancak yeterli su bulunduğunda işlerini yapabilirler.

Yetersiz su alımı kabızlığa yol açar
Düzenli ve yeterince su tüketmek ayrıca kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur. Kronik kabızlık durumunda toksinlerin vücuttan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılamadığı anlaşılmaktadır.

Toksinlerden arınmanın en iyi yolu dengeli beslenmedir. Özellikle de mevsiminde en doğal besinleri tüketmek ve yeterli su içerek vücudun çalışmasına yardım etmektir. Sağlıklı bir insanın karaciğer ve böbrekleri toksinleri atmak için çalışan en önemli iki organdır. Sağlıkla ilgili bir sıkıntınız yoksa dengeli beslenme ve yeterli su tüketmek kaydıyla bedeniniz kendi doğal işleyişiyle toksinlerle rahatlıkla başa çıkabilir.

Sağlığınız için su içmeyi ihmal etmeyin!
Uzun süreli yetersiz ve dengesiz beslenme; yeterli su tüketmeme; sigara, alkol ve kafeinli, içeceklerin aşırı tüketimi, hareketsiz yaşam ve rafine yağ ile şeker tüketiminin fazla olması vücutta daha fazla toksik madde birikmesiyle ve daha başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Özellikle toksik maddeleri vücuduna daha fazla alan kişilerin daha fazla su içmesi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını zaman içinde yeniden edinmesi gereklidir.

Su içme konusunda sıkıntısı olan kişiler kendilerine su içmeyi anımsatacak incelikleri ve uygulamaları göz ardı etmemelidir. Örneğin masanızda yer alacak güzel bir sürahi ve bardak size su içmeyi anımsatma konusunda çok önemli bir işlev görecektir. Küçük yudumlar suyu anımsatma ve suya alışma konusunda etkili olacaktır. Özellikle su dışı sıvıları alma alışkanlığı yüksek olan kişiler bu konuda daha da hassas olmalıdır.

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan'ın Diğer Makaleleri :

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan ile Suya Dair