Pınar Su,Su,İshal Tedavisinde Su,İshalde Su,Beslenme Uzmanı,Aysen Arıcanİshalin Tedavisinde Suyun Önemiİshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. İshal kesinlikle bir hastalık değil,bir çok nedene bağlı bir semptomdur

İshalin Tedavisinde Suyun Önemi

İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. İshal kesinlikle bir hastalık değil, bir çok nedene bağlı bir semptomdur.Dünyada ishal beş yaşından küçükler arasında ölümün ikinci büyük nedenidir. Az gelişmiş ülkelerdeki çocuk ölümlerinin en büyük nedeni yeterince temiz suyun olmaması ve atık su arıtma kapasitesinin yetersizliğidir.

İnsan vücudu bağışıklık sistemi adı verilen muazzam bir mekanizmaya sahiptir. Zararlı olabilecek herhangi bir madde vücuda girdiğinde giriş yoluna bağlı olarak tepki verir ve bu zararlıyı uzaklaştırmaya çalışır. Ağız, yemek borusu ve mide kanalından yani sisndirim yoluyla vücuda giren zehirli olabilecek her türlü madde kusma veya ishal ile uzaklaştırılmaya çalışılır. İshal- kusma birlikteyse çoğu zaman besin zehirlenmesinden şüphelenilir.

Vücuttan bu zararlı maddeler atılırken ne yazık ki su, vitaminler ve mineraller de atılır. Ayrıca sindirim kanalındaki besin maddelerinin de bir çoğu kana emilmeden dışarı atılır. Bu durumda önemli derecede su kaybı ve besin kaybı yaşanmaktadır.

Su kaybı saatte 0,5-1 litreyi geçtiğinde hayati tehlike söz konusudur. Özellikle çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile yaşlılar risk altındaki kişilerdir ve su kaybının derecesi arttıkça hayati tehlike de artmaktadır. Kalsiyum, potasyum gibi vücut sıvılarında bulunan ve eksikliğinde yaşamsal tehlike oluşan mineraller kaybolduğunda kasılma ve kramplar görülür. Suyla beraber tuz kaybı olması da susamayı engellediğinden su kaybı erken dönemde farkedilmeyebilir.

İshalin tedavisinde ilk olarak yapılması gereken kaybedilen suyun yerine konmasıdır. İkinci olarak sodyum, potasyum gibi madensel tuzlar suyla birlikte yerine kunulmalıdır. Su ve elektrolit dengesi sağlandıktan sonra beslenme düşünülmeli ve uygun şekilde sıvı ağırlıklı beslenmeye başlanılmalıdır.

İshalin tedavisinde temiz su ile hazırlanmış ayran gibi içecekler de tedaviyi hızlandırmaktadır. İshalin derecesine göre alınması gereken su ve elektrolit miktarı doktor ve tedaviyi üstlenen sağlık ekibi tarafından belirlenmelidir.

Hafif ishal durumunda yapılması gereken ise devamlı su içerek, minerallerden zengin maden suyu ile ayran tüketmek ve dışkılama sayısının azalması ve dışkı kıvamının nırmale gelmesini beklemektir. Ağır ve orta dereceli ishallerde ise eletrolitleri içeren eczanelerde satılan toz karışımlar kullanılmaktadır. Bu karışımların temiz su ile birlikte karıştırılması sonucunda ORS-Oral Rehidrasyon Sıvısı elde edilmektedir. Bebeklerde ilk 6 ay içinde görülen ishallerde bebek devamlı emzirilmelidir. 6-12 ay arasında ve sonrasında ORS sıvısı, su ve elektrolitleri içeren sular verilmelidir.

Son olarak şunu vurgulamak gerekirse ishalin nedeni ne olursa olsun, vücuttan su kaybı olmaktadır. İshalin zamanında tedavi edilmemesi ve su kaybının yerine konulmaması hayati tehlikeye neden olur. Bu yüzden ishal başladığı anda temiz olduğundan emin olunan su içilmeye başlanmalıdır.

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan'ın Diğer Makaleleri :

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan ile Suya Dair