Pınar Su,Pınar,Su içmek,Su içmenin faydaları,su tüketimiSu Tüketimini Arttırmak İçin TavsiyelerSu içmek için o kadar çok nedenimiz var ki,aslına bakarsanız bu nedenleri sıralamak bile su içmemizi teşvik edip arttırmaya yeter.

Su Tüketimini Arttırmak İçin Tavsiyeler

Su içmek için o kadar çok nedenimiz var ki, aslına bakarsanız bu nedenleri sıralamak bile su içmemizi teşvik edip arttırmaya yeter. Önceki yazılarımda suya dair birçok konudan ve sağlığa faydalarından bahsetmiştim. Suyun saymakla bitmeyen faydalarına rağmen su içmeyi alışkanlık edinemeyen ve su tüketimini artırmayı başaramayanlar için bir adım daha ileri giderek bazı tavsiyeler hazırlamak istedim. Alışkanlıklar kolay değişmiyor hatta hiçbir alışkanlık kolay kazanılmıyor ya da kolay bırakılmıyor. Alışkanlık kazanmak için bu noktada anahtar istemek ve elbette başarmak için motivasyonu devam ettirmek önemli hale geliyor.

Kendinize "Bir bardak su koyun".

• Sevdiğiniz bir tarzda bardak edinin, bu büyük bir kadeh ya da şık bir su bardağı olabilir. Bazı restoran ya da kafelerde sırf güzel bardak ile su ikram ettikleri ve siz istemeden bardağınızı sık sık doldurdukları için su içmiyor musunuz? O halde haydi, güzel ve sevdiğiniz bir bardağı evde ve işte yanınıza almayı unutmayın.

• Sulandırarak tüketebileceğiniz yiyecekleri sulandırın. Mesela ayran, komposto, çorba, sulu yemekler, meyve suları daha fazla suyla duru hazırlanabilir. Bu yöntem sayesinde içecekleriniz daha fazla su içmenize yardımcı da olacak.

• Suyunuzun içine çeşitli yiyecekler ekleyip aroma kazandırabilir, keyifle içeceğiniz lezzete dönüştürebilirsiniz. Kabuk tarçın, nane, limon, zencefil, meyve dilimleri, portakal kabuğu, kabuk vanilya gibi baharat ve meyvelerden arzu ettiğiniz birini cam sürahiye koyun ve su ilave edin. Birkaç saat bekledikten sonra suyunuz içmeye hazır.

• Özellikle kış aylarında sıcak su içmeyi deneyebilirsiniz. Arzu ederseniz içine ıhlamur, adaçayı, limon dilimleri, taze zencefil dilimleri koyup lezzetli ve sağlıklı içecekler hazırlayabilirsiniz.

• Su içmeyi çok seven eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da kardeşinizden yardım isteyin. Sıkça sizi su içmeniz konusunda uyarmalarını ve su içme alışkanlığını kazanana kadar size sürekli bir bardak su koymalarını isteyin. Siz unatsanız dahi sevdikleriniz sizi unutmayacak ve su içmeniz için size destek olacaklardır.

• Başlıkta da belirttiğim gibi su içmek için yüzlerce nedeniniz var, haydi kendinize "1 bardak su koyun".

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan'ın Diğer Makaleleri :

Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan ile Suya Dair